KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7212109
*
nr 721 2109
Gunnar Nordström
(f. 1921), Sverige
Gouache, Gunnar Nordström (f. 1921), fiskmånglerska, 59x40
Kondition: oramad
Gunnar Nordström, svensk målare född 1921.
Följerätt
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 24 oktober 2011
kl 18:05:57
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fiskmånglerska gouache gunnar nordström svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14
-
2099 Akvarell
Ingegerd Beskow (1887-1978), Sverige. Signerad, St..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:23
*
Gunnar Nordström
Kondition: oramad
Gunnar Nordström, svensk målare född 1921.
nr 721 2109
Gunnar Nordström
(f. 1921), Sverige
Gouache, Gunnar Nordström (f. 1921), fiskmånglerska, 59x40
Kondition: oramad
Gunnar Nordström, svensk målare född 1921.
Följerätt | |
---|---|
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 24 oktober 2011 |
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fiskmånglerska gouache gunnar nordström svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14 -
2099 Akvarell
Ingegerd Beskow (1887-1978), Sverige. Signerad, St..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:23